Redaktorka naczelna czasopisma „Edukacja Dorosłych” (70 punktów na liście MNiE); członkini rady naukowej „Rocznika Andragogicznego”; redaktorka serii wydawniczej „Biblioteka Edukacji Dorosłych ATA”. Recenzent książek i artykułów naukowych, grantów, ekspertyz naukowych, stały recenzent w czasopismach i członek rad naukowych. Jedna z 30 polskich jednostek naukowych finansowanych ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”13. Redaktor naczelna kwartalnika Guliwer, krytyk literacki, publicystka, regionalista, animator kultury, nauczyciel, wykładowca, doktor nauk humanistycznych, Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych Akademii WSB. Prodziekan Akademii WSB Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie, nauczyciel akademicki.
12.2012 – Konferencja Naukowa pt. “Nauka w służbie inżynierii produkcji” (II edycja)
Realizator projektów badawczych statutowych, w ramach Erasmus plus czy ministerialnych związanych z tematyką starzenia się, przekazu międzypokoleniowego, a ostatnio z zakresu migracji i wsparcia osób w kryzysach. Nowy model edukacyjny uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce. Ze studentami Akademii WSB dzielę się swoją wiedzą z filozofii, etyki i antropologii kulturowej, prowadzę także wykłady monograficzne dla doktorantów.
ZARZĄDZANIE BEZPIECZEŃSTWEM I HIGIENĄ PRACY – PARTNER KIERUNKU: TÜV NORD POLSKA – ONLINE
Członek Komisji Historycznoliterackiej PAN Oddział Katowice. Prowadzi interdyscyplinarne studia z zakresu badań międzykulturowych łączące podejście jakościowe z ilościowym. Z wykształcenia jest ekonomistą, psychologiem, socjologiem i antropologiem społecznym. Jest autorem ponad M\’L5 dla manekinów: Co musisz wiedzieć 70 artykułów publikowanych w Polce i za granicą oraz autorem lub współautorem sześciu książek. Uczestniczył w ponad 50 konferencjach krajowych i zagranicznych.
- Autorka ponad 150 publikacji, w tym kilkunastu książek, m.in.
- Filolog angielski i doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo.
- Redaktor naczelna kwartalnika Guliwer, krytyk literacki, publicystka, regionalista, animator kultury, nauczyciel, wykładowca, doktor nauk humanistycznych, Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych Akademii WSB.
- Moje badania i publikacje dotyczą zwłaszcza filozofii i socjologii kultury, ale obejmują też filozofię społeczną i polityczną, etykę, a nawet ekonomię i oczywiście pedagogikę, zwłaszcza w jej aspektach filozoficznych i socjologicznych.
Akademicki Związek Sportowy działający przy Uczelni stwarza możliwość realizacji pasji sportowych w 27 dostępnych sekcjach sportowych, zarówno w grach zespołowych, jak również sportach indywidualnych. Do dyspozycji studentów pozostaje w pełni wyposażony klub fitness wraz z siłownią. W kryterium Umiędzynarodowienie16, Akademia WSB zajęła 1. Miejsce wśród wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych w Polsce.
Wyniki swoich badań naukowych z zakresu historii edukacji, pedagogiki religii oraz edukacji międzykulturowej prezentował w czasie konferencji naukowych organizowanych przez uniwersytety w Portugalii, we Włoszech, w Czechach, na Litwie i w Polsce. Kulturoznawca i historyk, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o kulturze, pasjonat NSFX broker Forex-NSFX przegląd i informacje nowych technologii. Adiunkt w Katedrze Pedagogiki Akademii WSB, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu literatury amerykańskiej i brytyjskiej, translatoryki oraz praktycznej nauki języka angielskiego. W 2023 ukończyła studia podyplomowe dla tłumaczy tekstów specjalistycznych w parze językowej angielski-polski na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2024 opiekun naukowy koła Transliteraria, którego celem jest zrzeszanie studentów zainteresowanych szeroko pojętą kulturą anglojęzyczną oraz sztuką przekładu.
Autor i współautor wniosków w postępowaniach grantowych (projekty naukowe, B+R, edukacyjne), koordynator uczelnianej polityki HRS4R. Autorka ponad 150 publikacji, w tym kilkunastu książek, m.in. Konteksty edukacji szkolnej w obszarach indywidualnych doświadczeń (2020), Obraz edukacji i jej odbiorców w kontekście doświadczania zmian (2018), Edukacja dziecka. Różnorodność perspektyw i działań (2017, współredakcja), Opieka i edukacja małego dziecka. Doświadczenia europejskie (2016, współautorstwo), Wypowiedzi i pytania. Konteksty edukacyjne zmian kompetencji językowej dzieci w młodszym wieku szkolnym (2015).
Prowadzi warsztaty i spotkania autorskie między innymi w ramach Katowickich Spotkań Literackich czy Sosnowieckich Dni Literatury. Wyniki swoich badań prezentował na kilkudziesięciu konferencjach międzynarodowych. Od 2017 roku sekretarz redakcji, a od 2020 roku redaktor naczelna kwartalnika Najbezpieczniejszym podejściem do handlu jest warstwowa strategia wejścia poświęconego literaturze dla dzieci „Guliwer”. Propagowanie idei pedagogiki społecznej w mediach – TVP. Zajmuje się procesami i obszarami marginalizacji i wykluczenia, procesami i instrumentami inkluzji oraz partycypacji społecznej – w tym pracą socjalną i czasem wolnym, wychowaniem resocjalizującym. Prof. Kochanowicz wypromował sześciu doktorów pedagogiki (w tym jednego z Włoch).
Koła naukowe
Uczestnik (jako badacz, kierownik lub koordynator) ponad 20 międzynarodowych projektach badawczych i wdrożeniowych oraz ponad 15 krajowych. Autor (lub współautor) 5 monografii oraz ponad 50 artykułów naukowych, współredaktor 10 monografii wieloautorskich. Badań naukowych, od 2020 dyrektor Biblioteki Akademickiej im.
New trends in management and production engineering 28-29.11.2023
Szkolenia w ramach projektu „Rozwój kompetencji dopasowanych do oczekiwań rynku pracy i pracodawców”. „Dekarbonizacja a strategia rozwoju polskiego hutnictwa żelaza i stali”.
Uczestniczka konferencji krajowych i międzynarodowych, publikowała w tomach pokonferencyjnych, monografiach i czasopismach naukowych, m.in. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na studiach nad mniejszościami kulturowymi, akulturacją migrantów, edukacją wielokulturową, zarządzaniem procesem integracji społecznej. Dokonuje odkryć łączących perspektywy psychologii, antropologii i ekonomii. Autor, współautor i redaktor 19 publikacji książkowych i zeszytów naukowych oraz ponad 100 artykułów w recenzowanych monografiach i czasopismach w Polsce i za granicą.
Projekty partnerstw strategicznych, w które zaangażowana jest uczelnia, nauczyciele akademiccy z zagranicy, wymiana studencka, wymiana kadry akademickiej, wielokulturowość środowiska studenckiego, studiujący w językach obcych oraz studenci cudzoziemcy. Tworzymy wielowymiarową przestrzeń do rozwoju, w której każdy czuje się dobrze. Wykład otwarty „Wnioski dla Polski z pozamilitarnych działań Ukrainy podczas wojny”.
Jestem profesorem filozofii i doktorem socjologii, pracuję w Katedrze Pedagogiki, więc naturalnym moim obszarem zainteresowań naukowych są zagadnienia interdyscyplinarne, lokujące się na pograniczu wielu dyscyplin. Moje badania i publikacje dotyczą zwłaszcza filozofii i socjologii kultury, ale obejmują też filozofię społeczną i polityczną, etykę, a nawet ekonomię i oczywiście pedagogikę, zwłaszcza w jej aspektach filozoficznych i socjologicznych. W Rankingu Programów MBA Perspektywy 2024 Akademia WSB znalazła się w „Złotej Piętnastce” zestawienia. Miejscu, studia Master of Business Administration (partner EY) na 6.
- Stopnie naukowe doktora nauk humanistycznych i doktora habilitowanego nauk humanistycznych uzyskała w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
- Specjalizuje się w zaburzeniach czytania i pisania oraz logopedii dziecięcej.
- „Dekarbonizacja a strategia rozwoju polskiego hutnictwa żelaza i stali”.
- Dokonuje odkryć łączących perspektywy psychologii, antropologii i ekonomii.
- Szkolenia w ramach projektu „Rozwój kompetencji dopasowanych do oczekiwań rynku pracy i pracodawców”.
- Akredytowany trener metody Insight Discovery – wykorzystuje testy tej metody do pracy z klientem.
Dyplomowany coach po Akademii Profesjonalnego Coachingu. Akredytowany trener metody Insight Discovery – wykorzystuje testy tej metody do pracy z klientem. Twórczość autorów Piwnicy Literackiej Remedium w Sosnowcu. Zajmowała się współczesnym sonetopisarstwem, a także piśmiennictwem na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Specjalizuje się w zaburzeniach czytania i pisania oraz logopedii dziecięcej.
Z wykształcenia muzyk, psycholog muzyki, pedagog wczesnoszkolny. Stopnie naukowe doktora nauk humanistycznych i doktora habilitowanego nauk humanistycznych uzyskała w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Studia podyplomowe z zakresu Wiedzy o Kulturze oraz Organizacji i Zarządzania Oświatą. Posiada wieloletnie doświadczenie z obszaru praktyki (nauczyciel, specjalista nadzoru pedagogicznego).